Ogrzewanie prądem - czy to może się opłacać?

Chociaż ogrzewanie prądem wciąż nie zaakceptować cieszy się w Naszym kraju dużą popularnością, to obecnie na rynku zaobserwować można coraz to większe ciekawość również tym sposobem w uzyskanie ciepła w mieszkaniu. Wynika to przede wszystkim wraz z rosnących wymagań, jeżeli idzie o ekologiczne rozwiązania oraz budowanie domów, które są coraz to lepiej ocieplone. Gdzie w takim wypadku sprawdzi się takie grzanie oraz czy warto się na niego zdecydować?
 

Czynniki wpływające na koszt nagrzewania elektrycznego

 


Jeżeli chodzi na temat koszty ogrzewania elektrycznego, to podobnie jak w przypadku pozostałych technologii ogrzewania zależą ów kredyty od szeregu czynników, i to wcale nie sama cena energii jest naszym najważniejszym.

Najważniejszą sprawą wydaje się być technologia oraz standard ocieplenia budynku, a więc odmiennymi słowami - zapotrzebowanie domu na ciepło. Obecnie funkcjonujące przepisy wymagają od udziałowców zwrócenia szczególnej uwagi w bardzo dobre ocieplanie nowo powstających obiektów - każde obecnie oddawane do użytku budynki muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy w tym zakresie, stąd dla zwykłego domu jednorodzinnego o przestrzeni około 1500 m2, który spełnia normy budowlane na rok 2017, koszt ocieplania elektrycznego, nie powinien być wyższy niż 4000 złotych. W przypadku domów wykorzystujących dodatkowe rozwiązania energooszczędne wydatek ten może spaść jeszcze bardziej i wynosić mniej aniżeli 3000 zł rocznie.

Rację mają Ci, którzy oświadczają, że ogrzewanie kotłem elektrycznym nie sprawdzi się po domach, które wykonane są według starych technologii. Jeżeli porównamy, że dla nieznanego budynku energooszczędnego zapotrzebowanie w ciepło wynosi ok. 30 kWh/m2 w ciągu r., to w porównaniu z około 200 kWh/m2, przy tym samym okresie dla starych budynków o słabej izolacji cieplnej, różnica przybywa się widoczna „gołym okiem".

 

 

Odpowiednia taryfa energii elektrycznej, a koszty ogrzewania prądemWażną sprawą w przypadku podjęcia decyzji o ogrzewaniu domu prądem jest przejście z taryfy G11, dzięki taryfę G12 (lub G12w), która pozwoli nam w ograniczenie rachunków za siłę elektryczną, dzięki czemu, że oferuje ona tańszy prąd przy nocy (taryfa G12w także w weekendy). Dzięki użyciu takiego rozwiązania kocioł elektryczny może pracować, w tych godzinach, w których napięcie jest po prostu tańszy. Przez resztę dnia, kiedy prąd jest droższy, serdecznie oddawane jest przez zbiornik buforowy, który magazynuje serdecznie zgromadzone w nocy.

 

 

Jak skutecznie oszczędzać na ogrzewaniu elektrycznym?Aby ogrzewanie automatycznie nie stanowiło obciążenia na rzecz naszego budżetu, warto podtrzymywać się podstawowych założeń, które dotyczą się również odmiennych form ogrzewania. Po na wstępie należy odpowiednio sterować pracą instalacji, a więc obniżać temperaturę w pomieszczaniach, wówczas gdy nie przebywamy w mieszkaniu (w nocy również zmniejszamy temperaturę). Drugą sprawą wydaje się to, że nie przegrzewamy pomieszczeń (każdy stopień większą ilość może oznacza nawet na temat 6% wyższe koszty ogrzewania), nie zasłaniamy grzejników i prawidłowo wietrzymy, co określa, że otwieramy na chwilę framugi, na pełną szerokość i zamykamy zawory termostatyczne. Wydaje się być to sposób na szybką wymianę powietrza bez długotrwałego wychładzania.

Stosując te maksymy i będąc posiadaczami domu wybudowanego zgodnie z aktualnymi zaleceniami, jeżeli chodzi o energooszczędność, takimi jak zwarta bryła obiektu, rezygnacja z balkonów, likwidacja lub minimalizacja otworów okiennych od strony północnej, w zamian za większe framugi na ścianie południowej (co pozwala na korzystanie z siły słonecznej), nie musimy się obawiać rachunków za nagrzewanie elektryczne.

 

 

Zalety ogrzewania elektrycznego


Jeżeli chodzi o zalety ogrzewania elektrycznego, to wydaje się być ich naprawdę sporo, pośród przekieruj tutaj tych najważniejszych wymienić wolno m. in. wysoki wygodę cieplny (wpływają na to urządzania o wysokiej wydajności jak i również dokładne regulatory temperatury), brak konieczności posiadania kotłowni bądź ekologiczność tego rozwiązania. Nagrzewanie elektryczne to również o wiele niższy koszt inwestycyjny w porównaniu z pozostałymi systemami grzewczymi oraz mniejsze koszty konserwacyjne i eksploatacyjne, co wiąże się, chociażby z tymże, że przegląd instalacji elektrycznej może się odbywać przy jednym spotkaniu na 5 lat, podczas gdy instalacja gazowa powinien być sprawdzana minimum przy jednym spotkaniu do roku.

 

 

Wady ogrzewania elektrycznego


Najpoważniejszą wadą ocieplania elektrycznego okazuje się być pełne uzależnienie od dostaw prądu, jeśli chcemy się przed naszym niebezpieczeństwem zabezpieczyć, należałoby dokupić agregat prądotwórczy, jednak wiele osób wybiera inne wyjście, jakim jest zamontowanie kominka, który daje poczucie, iż w razie przerw po dostawie prądy nie zmarzniemy, a dodatkowo będzie miał możliwość być on uruchamiany w trakcie najsilniejszych mrozów, aby odciążyć nieco ogrzewanie elektryczne i wprowadzić w domu sympatyczną atmosferę.

Ogrzewanie elektryczne to bez wątpliwości ciekawa alternatywa gwoli bardziej popularnego ogrzewania gazowego - jest łatwe przy obsłudze, bezpieczne oraz nie zaakceptować wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych. Jeżeli jesteśmy w czasie podejmowania decyzji o wyborze odpowiedniego systemu grzewczego aż do nowego domu, budowanego adekwatnie z najnowszymi trendami po dziedzinie oszczędności energii, to z pewnością warta rozważenia opcja.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Ogrzewanie prądem - czy to może się opłacać?”

Leave a Reply

Gravatar